Rodzaje nowotworów piersi

Rak piersi to podstępna choroba. Nie patrzy na wiek, wykształcenie czy stan majątkowy. Atakuje niepostrzeżenie. Dziennie zabija 500 000 ludzi na całym świecie. Nie musi się skończyć źle jeżeli w porę  się zdiagnozujemy i podejmiemy leczenia.
Ten artykuł ma za zadanie pomóc Ci zrozumieć jakie są rodzaje nowotworu piersi oraz celowane leczenie.

-Przedinwazyjny przewodowy rak piersi (DCIS) czyli stadium 0, określany jako rak przewodowy in situ, dotyka przewodów mlekowych. Jest możliwy do wyleczenia. Niestety jednak z powodu braku wyczuwalnego pod palcami guzka. Ten rodzaj nowotworu jest często niezauważony. Jego obecność można potwierdzić w badaniu obrazowym  takim jak mammografia. Lekarz może również zlecić dodatkową biopsję. Ten rodzaj nowotworu  można wyleczyć poprzez  wykonanie mastektomii lub terapii oszczędzającej, która nie wymaga usunięcia piersi.


-Przedinwazyjny zrazikowy rak piersi (LCIS) Kolejnym rodzajem nowotworu piersi jest przedinwazyjny zrazikowy rak piersi. Dotyka on zrazików czyli tkanki gruczołowej, która tworzy piersi i jest odpowiedzialna np. za produkcję mleka. W zdecydowanej większości przypadków jest on hormonozależny, co oznacza, że w jego leczeniu stosuje się terapię hormonalną.

-Inwazyjny rak przewodowy (IDC) najczęściej spotykany rodzaj nowotworu piersi na świecie wykrywany w 68-80 procent przypadków. Ten nowotwór może prowadzić do powstawania przerzutów. Jego leczenie wymaga chemioterapii, radioterapii, mastektomii.

-Naciekający rak zrazikowy to drugi pod względem występowania rak piersi. Naciekający rak zrazikowy wymaga zastosowania leczenia operacyjnego, hormonoterapii, radioterapii lub chemioterapii.

-Rak Pageta, określany również jako choroba Pageta, dotyka brodawki sutkowej. W jego wyniku na brodawce pojawiają się wypryski, strupy oraz swędzące zaczerwienienia. Jego leczenie opiera się na operacyjnym usunięciu tkanki gruczołu piersiowego, powięzi mięśnia piersiowego większego, a czasami nawet i węzłów chłonnych.

-Rak zapalny piersi jest najrzadszym rodzajem. Rak zapalny piersi wywołuje silne bóle piersi i obrzmienia. Często towarzyszy mu także gorączka, a jego leczenie opiera się na wdrożeniu radioterapii, chemioterapii lub terapii hormonalnej. Można również zastosować leczenie chirurgiczne.

-Mięsaki piersi-leczenie jest zależne od jego rodzaju oraz stadium zaawansowania, mięsaki piersi usuwa się chirurgiczne lub przy pomocy radioterapii.

PRZERZUTY- rak piersi, zwłaszcza ten nieleczony, może powodować przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, wątroby, kości, a nawet i mózgu.
Pierś może być także miejscem zmian przerzutowych w przebiegu innych nowotworów. Najczęściej przerzuty do piersi powstają w przebiegu czerniaka, raka narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego.


źródło:
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/rak-piersi-u-kobiet-jakie-sa-rodzaje-jak-przebiega-diagnostyka-i-leczenie-raka-piersi
https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-piersi-u-kobiet-typy-morfologiczne

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.