Czy implanty piersiowe powodują raka?

Okazuje się, że zabieg wszczepienia implantów jest najczęściej wykonywaną operacją plastyczną na całym świecie. Odpowiednio dobrane implanty pozwalają na uzyskanie nie tylko powiększenia piersi, ale także korekcji ich wielkości i kształtu. U wielu kobiet po mastektomii (operacyjnym odjęciu piersi w trakcie leczenia nowotworu), wykonuje się rekonstrukcję z wykorzystaniem protez piersi. Ze względu, że jednak implant jest ciałym obcnym wprowadzanym do piersi zaczęto się zastanawiać czy może powodować raka piersi. Oczywiście implanty nie powodują raka i jest to mit.

Z jakich materiałów tworzone są implanty?
Istnieją dwa rodzaje implantów: te wypełnione silikonem oraz solą fizjologiczną. Sól fizjologiczna swoim składem przypomina skład płynów międzykomówkowych w organizmie, więc jest zupełnie bezpieczna.
Często jednak wybierane są implanty silikonowe ze względu na swoje właściwości. Są bardziej naturalne, nie marszczą się , są również bardzo naturalne w dotyku.

Kiedy zobaczę efekty zabiegu?
Efekty operacji widoczne są bezpośrednio po jej zakończeniu, jednak przez pierwsze kilka tygodni piersi mogą być obolałe i opuchniete. Dolegliwośći te mijają po około dwóch miesiącach od operacji. Efekt zabiegu utrzymuje się ok 10-15 lat jeśli w kobiecym organizmie zachodzą zmiany, jednak mogą one również zostać w ciele do końca życia.

Czy implanty są bezpieczne?
Warto pamiętać, że implanty tworzone są z substancji bezpiecznych i nietoksycznych dla organizmu. Ważne jest to, by zabieg przeprowadzał wykwalifikowanay specjalista na implantach pochodzących ze sprawdzonego źródla. Niska cena operacji powiększenia biustu lub unikanie odpowiedzi lekarza na pytania dot. implantów piersiowych powinny być sygnałem do zmiany lekarza.

Powiększanie piersi a wykrywanie nowotworu.
U pacjentek z implantami zwiększona jest wykrywalność nowotworu to fakt. Jednak przyczyną nie są same implanty. Związane jest to z tym, że przed operacją powiększenia biustu trzeba wykonać badania sprawdzające czy piersi są zdrowe, czy przypadkiem nie mają jakiś guzów. Zaś u osób po wykonanym zabiegu konieczne jest regularne badanie USG piersi, co sprawia że u takich pacjentek jest większa szansa na wykrycie nowotworu.

Rak piersi u kobiet z wszczepionymi implantami.
W przypadku kobiet, które mają wszczepione implanty procedury medyczne niczym się nie różnią od postępowania u kobiet, które tych implantów nie mają. Do niedawna uważano, że istnieją przeciwskazania do leczenia oszczędzającego(usunięcie guza, a nie całej piersi) oraz do radioterapii. Jednak lekarze zweryfikowali to i ostatecznie u kobiet z implantami jak najbardziej można wykonać zabieg oszczędzający.


Źródło:
https://klinikamiracki.pl/czy-implanty-moga-powodowac-raka/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie
Product added to wishlist
Product added to compare.