Rak piersi-operacja oszczędzajaca.

Operacja oszczędzająca BCT jest kolejną metodą w leczeniu raka piersi.
Jak sama nazwa wskazuję pozwala zachować pierś z niewielkim ubytkiem usuwany jest jedynie guz z marginesem otaczającej go tkanki oraz pozostawienie węzłów pod pachą.

Wykonaniem takiego zabiegu cechuje  to, iż guz nie może być większy niż 2/3cm. Musi być jednoogniskowy, przy wieloogniskowym wykonuję się już radykalną  mastektomię.

Jednak pamiętajmy, że wykonanie takiego zabiegu nie eliminuje konieczności przeprowadzenia leczenia uzupełniającego w postaci radioterapii, chemioterapii lub hormonoterapii.

Duże znaczenie ma również rozmiar piersi. Jeżeli piersi są drobne to zmiana znalezione może zajmować większą jej część i operacja oszczędzająca niestety nie jest wtedy możliwa.

W tej metodzie leczenia największą korzyścią dla pacjentek  jest zachowanie piersi. W wielu przypadkach bez konieczności uzupełnienia, np. protezą częściową ubytku po guzie co za tym idzie brak traumatycznych przeżyć pod kątem psychologicznym, społecznym, emocjonalnym i fizycznym.

Wyróżniamy  trzy rodzaje operacji oszczędzającej:
-Kwadrantektomia inaczej segmentektomia, chirurgiczne usunięcie guza wraz z jednym z czterech kwadrantów piersi. Podczas zabiegu kwadrantektomii usunięciu ulega guz wraz z 2 cm marginesem zdrowych tkanek.
-Lumpektomia to zabieg chirurgicznego usunięcia guza z 1 cm marginesem zdrowych tkanek.
-Tumorektomia to chirurgiczne usunięcie guza z intencją usunięcia wszystkich makroskopowo podejrzanych tkanek, bez usuwania marginesu zdrowych tkanek. Zabieg ten wykonuje się wyłącznie u pacjentek rozpoznaniem łagodnych nowotworów piersi.

Również po operacji oszczędzającej duże znaczenie ma rehabilitacja, ponieważ podczas operacji może dojść do uszkodzenia unerwienia czuciowego i ruchowego kończyny górnej, powodować dokuczliwą bolesność jak również być przyczyną powstania zaburzeń ruchomości ręki z uwagi na  blizny powstałe w obrębie rany pooperacyjnej.
Dlatego im szybciej zaczniemy działania z fizjoterapeuta pozwoli to na eliminację lub złagodzenie objawów wymienionych wyżej.

Przeciwskazaniem do operacji oszczędzającej jest:
-guz w największym wymiarze większy niż 3 cm,
-obecność przerzutów odległych,
-guz położony na środku piersi, za brodawką przewidywany zły efekt kosmetyczny,
-rak rozwijający się w kilku miejscach naraz rak wieloogniskowy,
-nawrót choroby po uprzednim leczeniu oszczędzającym,
-ciąża,
-obecność przeciwwskazań do napromieniania,
-niemożliwe uzyskanie dobrego efektu kosmetycznego w takich sytuacjach bardziej korzystne jest usunięcie całej piersi, a następnie jej rekonstrukcja,
-rak w dużej piersi po stronie lewej ryzyko negatywnego wpływu rozległego napromieniania na naczynia krwionośne serca,
-rak piersi u mężczyzny.

źródło:
https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/kwadrantektomia-operacja-oszczedzajaca-w-leczeniu-raka-piersi/
https://onkolmed.pl/wpis/509,kiedy-mozna-wykonac-operacje-oszczedzajace-piersi

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie
Product added to wishlist
Product added to compare.