Co robić gdy skóra głowy swędzi?

Swędzenie skóry głowy to dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób. Ciągłe uczucie chęci podrapania się może być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Warto zrozumieć, co może być przyczyną tego objawu oraz jakie są dostępne metody łagodzenia. W tym artykule przybliżymy źródła swędzenia głowy oraz sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością. 

Przyczyny swędzenia skóry głowy.

1.Sucha skóra: Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry głowy jest jej suchość. Może być spowodowana m.in. niską wilgotnością powietrza - najczęściej w zimie gdy powietrze w pomieszczeniach jest mocno suche z powodu ogrzewania, ale również latem gdy temperatura powietrza jest wysoka a z powodu urlopów często mamy kontakt z wodą słoną. 

Kolejna przyczyną suchej skóry głowy może być używanie zbyt agresywnych kosmetyków, które wysuszają nadmiernie skórę głowy. Kolejny punkt to  permanentnie odwodniony organizm. Gdy organizm jest odwodniony skóra na całym ciele będzie przesuszona, w tym przypadku warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.  

Jeśli przyczyną swędzącej skóry jest jej suchość skóry głowy to musisz zadbać o te czynniki:

-nawilżać skórę głowy kosmetykami np. wcierkami

-stosować łagodniejsze kosmetyki np. szampon nawilżający,

-pić ok 2 litry wody dziennie,

-w suchych pomieszczeniach zainwestować w nawilżacz powietrza, 

-stosować delikatne kosmetyki oczyszczające.

2.Alergie i podrażnienia.

Reakcje alergiczne na kosmetyki do włosów, farby czy produkty do stylizacji mogą powodować swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy. Jeśli masz skórę wrażliwą to twoja skóra może w takim sposób zareagować na nowe kosmetyki. Ale pamiętaj, że alergia np. na żywność też może objawić się swędzącą skórą głowy.

Gdy już dojdzie to takiej alergii na skórze głowy, należy przede wszystkim odstawić to co nas uczula, następnie odczekać kilka dni i zastosować delikatne kosmetyki oczyszczające a później nawilżające. Jeśli stan skóry się nie poprawia należy udać się do dermatologa lub trychologa. 

3.Infekcje grzybicze: Grzybice skóry głowy, takie jak grzybica trychofityczna, mogą prowadzić do silnego swędzenia, a nawet wypadania włosów. Grzybica dodatkowo charakteryzuje się zaczerwienieniem. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów niezwłocznie udaj się do lekarza, w celu rozpoczęcia leczenia. 

4.Pasożyty: Obecność wszawicy (wszy) także może być przyczyną swędzenia, zwłaszcza u dzieci. Wszy mogą mieć tylko osoby, które nie dbają o higienę - jest to mit! Wesz możemy się nabawić jeśli mieliśmy kontakt z osobą zainfekowana wszami. Obecność tych pasożytów jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ są małe i dobrze się kamuflują. Jeśli swędzi Cię głowa, ale skóra głowy nie jest sucha, nie widzisz zmian, skóra nie łuszczy się  to warto zastanowić się czy nie jest to wszawica. 

5.Stres i problemy hormonalne: Stres oraz wahania hormonalne, na przykład związane z ciążą, menstruacją czy menopauzą, również mogą wpływać na kondycję skóry głowy. 

Jeśli swędzenie skóry głowy jest uporczywe, towarzyszą mu inne niepokojące objawy (np. silne wypadanie włosów, ból, krwawienie) lub nie ustępuje pomimo prób samodzielnego leczenia, warto zasięgnąć porady dermatologa. Specjalista pomoże zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie metody leczenia. Swędzenie skóry głowy to powszechny problem, który może mieć różne przyczyny. Zrozumienie źródła dolegliwości i wdrożenie odpowiednich kroków może pomóc w złagodzeniu objawów. W przypadku poważniejszych schorzeń nie należy wahać się przed skonsultowaniem się z profesjonalistą. Dbając o skórę głowy, możemy cieszyć się nie tylko zdrowymi włosami, ale także komfortem na co dzień.

Źródło:

https://sklepanwen.pl/pl/blog/Swedzaca-skora-glowy-przyczyny-i-porady/9

https://klinikaambroziak.pl/klinikaodadoz/grzybica-skory-glowy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Product added to wishlist
Product added to compare.