Co to jest skala CIN?

Dysplazja szyjki macicy -CIN jest to stan przed nowotworowy cechuję się nieprawidłowa budową tkanek szyjki macicy. Niestety dysplazja może się przekształcić w nowotwór szyjki macicy. Jest to drugi najczęściej nowotwór, na który chorują kobiety, zaraz po nowotworze piersi. Im szybciej wykryty tym większa szansa na wyleczenie.


Dysplazja szyjki macicy, inaczej wewnątrz lub śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy oznacza nieprawidłowe zmiany w budowie tkanek szyjki macicy. Zmiany te mogą ulec zezłośliwieniu i przekształcić się w raka szyjki macicy. Ryzyko przekształcenia się dysplazji szyjki macicy w raka zależy od stopnia jej zaawansowania.

Skala CIN jest określana w badaniu cytologiczym,które wykonuje lekarz ginekolog.

CIN 1 jest to dysplazja małego stopnia, która może nie dawać żadnych niepokojących objawów oraz  ustąpić samoistnie. Nie wymaga stosowania żadnej formy leczenia, lecz potrzebna jest regularna kontrola ginekologiczna.

CIN 2 / CIN 3  to już stan przed nowotworowy,zmiana wysokiego stopnia,którego komórki mogą się zezłośliwić. Leczenie wymaga niestety interwencji chirurgicznej wykonuje się konizację chirurgiczną lub laserową. Następnie należy wykonywać kontrolną kolposkopię i cytologię (co 6 miesięcy) i test na obecność wirusa HPV.

Przygotowanie do badania cytologicznego to nic skomplikowanego
Badanie najlepiej wykonać 3 dni po miesiącze,a nie później niz 4 dni przed miesiączka. Minimum dobe przed badaniem nie stosować leków dopochowywch oraz irygacji pochwy.

Badanie to jest bezbolesne i szybkie. Ginekolog pobiera wówczas materiał z szyjki macicy specjalnym narzędziem i przekazuje go do dalszego badania laboratoryjnego.

Badanie cytologiczne powinno być wykonywane przynajmnije raz na rok. Zminany rakowe można wykryć we wczesnym stadium, nie dającym jeszcze żadnych objawów, dlatego tak ważna jest regularnośc badania. Wczesne rozpoznanie daje ogromne szanse na wyleczenie.
 
Jeżeli w cytologii wykryto nieprawidłowe komórki to następnym krokiem w diagnostyce jest badanie kolposkopowe. W kolposkopii lekarz ogląda szyjkę macicy pod odpowiednim powiększeniem co umożliwia mu zlokalizowanie niepokojących zmian i ich ocenę wizualną. W trakcie tego badania można również przeprowadzić  biopsję celowaną i pobrać wycinki podejrzanych tkanek, w celu potwierdzenia diagnozy.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.