Cytologia-tradycyjna czy płynna?

Cytologia jest badaniem dla kobiet, które powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Pierwszą cytologię powinno się wykonać nie później niż po ukończeniu 25. roku życia lub nie później niż po upływie 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Wymaz można pobrać podczas zwykłego badania ginekologicznego. Badanie jest zupełnie bezbolesne, zazwyczaj kobieta nawet nie czuje momentu pobrania wymazu. W następnym etapie wymaz jest poddawany ocenie doświadczonego cytologa lub histopatologa. Właśnie dlatego wyniku badania nie otrzymuje się na miejscu.

Cytologia polega na wprowadzeniu specjalnej szczoteczki wymazowej do części pochwowej szyjki macicy i pobraniu wymazów, które następnie są badane pod mikroskopem.
Optymalnie cytologię pobiera się około 10 dnia cyklu.
Ważne!W ciągu dwóch dni poprzedzających wymaz z szyjki macicy nie należy współżyć ani stosować preparatów dopochwowych, lubrykantów ani środków plemnikobójczych.
aleca się, aby badanie cytologiczne było przeprowadzane w pierwszej fazie cyklu, co najmniej dwie doby od zakończenia miesiączki, ale nie później niż 14 dni przed kolejnym krwawieniem.

Wyróżniamy dwa rodzaje badań cytologicznych:

Cytologia klasyczna zwana zwykłą,
Cytologia na podłożu płynnym nazywana także jednowarstwową, cienkowarstwową, LBC.
Ich różnica polega na sposobie utrwalenia materiału oraz analizie próbki w laboratorium. Decydując się na cytologię klasyczną lub cytologię płynną, należy umówić wizytę do położnej bądź ginekologa.
W trakcie wizyty próbka materiału zostanie pobrana z pochwy na fotelu ginekologicznym. Przy użyciu specjalnego wziernika uwidacznia się szyjkę macicy, a następnie pobiera komórki nabłonka za pomocą szczoteczki cytologicznej z tarczy i kanału szyjki macicy.

Podstawową różnicą w obu badaniach jest sposób utrwalenia preparatu.
W badaniu klasycznym jest to wymaz na szkiełku,
w badaniu LBC– cały materiał znajdujący się na szczoteczce zostaje umieszczony w pojemniku z płynem utrwalającym.

Wykonanie badania LBC pozwala na dokładniejszą ocenę materiału niż w przypadku cytologii klasycznej. Próbka w cytologii płynnej poddawana jest w specjalnej obróbce, pozwalającej usunąć z materiału ewentualne zanieczyszczenia, takie jak: bakterie, ropa, krew czy śluz. Cytologia płynna umożliwia w trakcie pobrania jednego materiału przeprowadzić diagnostykę również w kierunku zakażenia wirusem HPV, rzeżączki, a także chlamydii. Przygotowywanie próbki na płynnym podłożu zmniejsza ryzyko uszkodzenia preparatu. Eliminuje również problem polegający na zabezpieczeniu zbyt małej ilości komórek nabłonkowych, jakie potrzebne są do przeprowadzenia analizy.

Reasumując cytologia płynna jest dokładniejsza. Różni się sposobem utrwalania materiału. Dłuższym oczekiwaniem na wynik badania.

Źródło:
https://www.medicover.pl/cytologia/
https://www.invimed.pl/cytologia
https://medfemina.pl/co-to-jest-cytologia/
https://www.medistore.com.pl/a/zdrowie/roznice-cytologia

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.