Dlaczego proteza piersi jest tak ważna?

Rak piersi to jedna z najczęstszych diagnoz słyszanych przez kobiety w gabinetach lekarskich. W dzisiejszych czasach nie jest już wyrokiem. Wcześnie wykryty daje możliwość szybkiego wyleczenia, wraz z zachowaniem części piersi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a przede wszystkim samobadanie piersi!

Tutaj link z dokładnym instruktażem https://www.youtube.com/watch?v=2n-bZrYvvVs

Dlaczego proteza piersi jest tak ważna?

Proteza piersi jest potrzebna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Gdy dochodzi do amputacji piersi zmienia się ciężar ciała z przodu, aby zachować prawidłową postawę (statykę ciała), należy dobrać protezę- odpowiedni kształt, wielkość, ciężar. NFZ refunduje 280zł na protezę piersi co dwa lata, można jednak ubiegać się o przyśpieszenie kolejnego wniosku, jeśli zmienią się gabaryty pacjentki. Tak samo jest w przypadku operacji oszczędzającej, gdzie nie trzeba amputować całej piersi. Do specjalnego biustonosza wkłada się protezę częściową (jest ona mniejsza niż proteza całościowa) i dopasowuje się kształt i rozmiar, tak aby pasował do drugiej piersi.

Jak wygląda proteza i jak się ją pielęgnuje?

Proteza piersi to trójkąta, okrągła lub lekko owalna wkładka, którą wkłada się do kieszonki specjalnego biustonosza. W dotyku przypomina naturalną pierś, jest miękka. Zwykle jest wykonana z sylikonu. W zależności od wyglądu biustu kobiety, dobiera się protezę np. inna proteza będzie do jędrnego, podniesionego biustu, a inna do bardziej zwisającego.  Pielęgnacja protezy piersi jest bardzo prosta. Należy pod bieżąca wodą zamoczyć protezę, następnie za pomocą delikatnego środa myjącego (np. mydło w płynie) ręką lub za pomocą gąbki wyczyścić całą protezę. Gąbka powinna być delikatna a woda letnia. Na rynku są dostępne specjalne żele myjące dla protez, ale nie są one niezbędne do pielęgnacji. Protezę należy myć codziennie wieczorem, po całym dniu użytkowania. 

Rodzaje protez piersiowych.

Proteza miękka- to proteza, którą nosi się po operacji, aż do wygojenia blizny. Jest wykonana z materiału (bawełny) w środku posiada miękki wkład. 

Protezy pełne-to proteza, którą używa się w przypadku mastektomii. Protezy pełne występują jako protezy samoprzylepne ale również jako wkładki do biustonosza. 

Protezy częściowe - stosowane w przypadku operacji oszczędzających, dostępne są w różnych kształtach, tak aby jak najlepiej odtworzyć kształt piersi.

Regulowana proteza piersi- umożliwia samodzielną regulację objętości protezy (zmniejszać lub zwiększać), dzięki warstwie powietrznej. Obecnie jest to najwyższej jakości dostępna proteza na rynku.

Protezy asymetryczne- to protezy gdzie jeden jej bok jest dłuższy. Wyróżnia się protezę prawo- lub lewostronną.

Protezy symetryczne- to proteza, która można nosić niezależnie od strony (prawa, lewa), dostępna jako wkładka do biustonosza lub jako samoprzylepna proteza.

Proteza do pływania- jest odporna na warunki wodne, idealna dla pań które dużo pływają. 

Jak dobrać odpowiednia protezę? 

Na początek należy dobrać rozmiar biustonosza. W tym celu należy zmierzyć się pod biustem, następnie od mostka do kręgosłupa od strony, gdzie jest zdrowa piersi i wynik pomnożyć razy 2. Następnie zabieramy się do wybory piersi. Na początek najlepiej określić jaki kształt ma nasz biust czy jest pełny (S3), półpełny (S2) czy płytki(S1). Gdy już to wiemy, za pomocą specjalnych tabel dopasowuje się rozmiar i kształt piersi. Następnie sprzedawca spyta o typ życia (siedzący, aktywny) tak aby dobrać jak najlepszy rodzaj protezy. Protezy różnią się wewnętrzną stroną, która dotyka klatkę piersiową. Są protezy, gdzie za tylko wgłębienia, w innych modelach jest specjalny żel, aby delikatnie chłodził i masował ranę a w innych perełki żelowe, aby skóra lepiej oddychała. W celu wybrania odpowiedniej protezy (szczególnie pierwszej) warto wybrać się do sklepu medycznego, gdzie wykfalifikowany pracownik może dobrać najlepszą protezę. 

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.