Fizjoterapia uroginekologiczna dla kogo?

Fizjoterapia uroginekologiczna skupia się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy oraz dolnych dróg moczowych.

A dokładnie dysfunkcje mięśni dna miednicy to między innymi obniżenie narządów rodnych, różne postacie nietrzymania moczu, czy tez problemy z trzymaniem stolca.

Przeznaczona jest dla każdej kobiety dbającej o swoje zdrowie oraz życie intymne.
Profilaktyka obejmuje naukę i sprawdzenie prawidłowej aktywacji mięśni dna miednicy, ocenę postawy ciała, a także zmianę codziennych nawyków.

Do urofizjoterapeuty powinna się zgłosić każda kobieta starająca się o dziecko lub będąca w ciąży oraz te panie, które już urodziły lub tym wchodzącym w okres menopauzalny.

A również osoby mające problem:
- ginekologiczny taki jak bolesne stosunki po porodzie, rozejście mięśni prostych brzucha, zbyt szeroką lub zbyt wąską pochwę, obniżanie narządu rodnego, bolesne miesiączki, endometriozę.
-urologiczny czyli częstomocz, wysiłkowe i nocne niestrzymanie moczu, nawracające zapalenie dróg moczowych.
-proktogiczny nietrzymanie gazów, nietrzymanie stolca, zaparcia

Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc takich dolegliwościach jak:
-mobilizacja blizny po cięciu cesarskim, nacięciu krocza i operacjach ginekologicznych.
-nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego, pęcherz nadreaktywny
-rozejście mięśni prostych brzucha po porodzie
-zaparcia i wzdęcia
-bolesne miesiączkowanie
-zespół bólowy miednicy, szczególnie przewlekły ból trwający 3 miesiące i dłużej, dyspareunia ból w czasie współżycia, wulwodynia, pochwica, endometrioza, ból pęcherza moczowego
-w okresie ciąży dolegliwości bólowe kręgosłupa i miednicy, dobranie odpowiedniej aktywności fizycznej i przygotowanie do porodu

Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta diagnostyczna, która trwa około 60 minut. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a pacjentka może zostać poproszona o wypełnienie specjalnych kwestionariuszy. Tak jak u każdego lekarza.Terapeuta ocenia postawę ciała, tkanki miękkie, wzorce ruchowe i oddechowe oraz ich wpływ na zgłaszane dolegliwości.
Jeśli jest to potrzebne i pacjentka wyrazi zgodę fizjoterapeuta ocenia manualnie mięśnie dna miednicy w badaniu przez pochwę.
Szczegółowe badanie pozwala na postawienie diagnozy i zaplanowanie indywidualnej terapii.
Fizjoterapia uroginekologiczna to nie tylko terapia dna miednicy, ale również praca z ciałem w sposób globalny, edukacja, zastosowanie technik relaksacji i autoterapii, dobór odpowiedniej aktywności fizycznej oraz modyfikacja codziennej aktywności.

Źródło:
https://sonofem.pl/blog/fizjoterapia-uroginekologiczna-dla-kogo/
https://wylecz.to/ginekologia/rak-sutka/

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.