Higiena jamy ustnej podczas leczenia onkologicznego

Chemioterapia, radioterapia czy inne metody leczenia nowotworów powodują zmiany w organizmie. Jest to spowodowane niszczeniem szybko dzielących się komórek przez chemię. Są to komórki odpowiedzialnie między innymi za wzrost włosów czy nieustanne odbudowywanie błony śluzowej. Dlatego podczas leczenia onkologicznego jesteśmy, bardziej podatni na infekcje takie jak pleśniawki, afty czy skaleczenia.

Środki do mycia jamy ustnej.

Wszelkiego rodzaju radioterapie, mogą powodować problemy z wytwarzaniem śliny, a co za tym idzie odczuwamy nieprzyjemny posmak w buzi. Żeby pozbyć się tych dolegliwości, należy pić więcej wody, aby pobudzać ślinianki do produkcji śliny. Dodatkowo możemy stosować specjalistyczne preparaty (najczęściej w postaci tabletek), które nawilżają i chronią błonę śluzową jamy ustnej i gardła. Świetnym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej. Nadają świeży smak w ustach, a ich składniki mają działanie septyczne, warto wybierać te z zerową ilością alkoholu, tak aby nie podrażniły błony śluzowej.Musimy jednak pamiętać, że płukanie jamy ustnej nie może zastąpić mycia zębów, jest to jedynie działanie doraźne. Jeśli chodzi o mycie zębów, należy robić to przynajmniej dwa razy dziennie. Jest to konieczne, ponieważ ślina ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, a podczas leczenia występują zaburzenia w jej wydzielaniu przez co zęby i błona śluzowa są podatne na próchnice czy infekcje. Bardzo ważny jest dobór szczoteczki, należy wybierać te o miękkich włosach. Najlepiej udać się do apteki i wybrać jedną z niekomercyjnych, profesjonalnych firm. Jeśli chodzi o pasty do zębów, należy unikać wybielających czy silnie miętowych, tak aby nie podrażniły błony śluzowej czy dziąseł.

Technika mycia zębów.

Bardzo ważna jest technika mycia zębów, należy robić to w sposób wymiatający od dziąseł do korony, a okolice przydziąsłowe pod kątem 45 stopni-kolistymi ruchami. Nie można zapominać o wieczornym myciu, ponieważ proces wytwarzania śliny jest jeszcze słabszy niż w dzień, a co za tym idzie jesteśmy bardziej narażeni na bakterie próchnicotworcze i infekcje. Jeśli nie mamy możliwości mycia zębów między posiłkami, warto zaopatrzyć się w bezcukrowe gumy do żucia. Substancje słodzące zawarte w takich produktach to między innymi: ksylitol, który ma działanie przeciwpróchnicze. Zaleca się 10-15 minutowe żucie gumy po posiłku, dodatkowo pobudzać to będzie ślinianki do produkcji śliny.
W przypadku, gdy wystąpią stany zapalne czy infekcje takie jak pleśniawki, zaleca się używanie specjalistycznych żeli. Używa się ich w miejscu zmiany i są one dostępne bez recepty.

Naturalne sposoby dbania o higienę jamy ustnej.

Bardziej naturalnym sposobem na odkażenie, jest płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Przed myciem zębów, wkładamy do ust dużą łyżkę oleju, a następnie płuczemy przez ok 10-15 minut. Należy wybierać te najbardziej naturalne, bez sztucznych dodatków, nieperfumowane. Następnie przepłukujemy zęby wodą i myjemy pastą. Olej kokosowy ma działanie łagodzące, odkażające, usuwa szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Pamiętać trzeba, że to jedynie działanie wspomagające, najlepszą metodą na oczyszczenie jamy ustnej z bakterii jest ich regularne mycie zębów.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.