Implant, a ekspander

Jak wiadomo są to dwie rekonstrukcję piersi po mastektomii.
Mogą się wydawać takie same, jednak różnią się.

EKSPANDER

Jest dłuższą metodą rekonstrukcji piersi po mastektomii wykonuję ją się w dwóch etapach. Ekspander jest również nazywany rozprzężaczem tkankowym umieszcza się go pod mięśniem piersiowym większym celem tego jest rozciąganie skóry tak żeby było możliwe wszczepienie implantu pod fałdę skóry. Skóra oraz mięśnie ulegają rozciągnięciu. Podobnym schematem jest ciąża i to co się dzieję z brzuchem osoby ciężarnej.

Rekonstrukcja zaczyna się od pracy chirurga. Chirurg wszczepia pusty ekspander. Następnie jak rana jest już ładnie zagojona po około dwóch tygodniach i nie ma żadnych objawów stanu zapalnego w okolicach rany rozpoczyna się wypełnienie go poprzez specjalną zastawkę tzw. port w odrębie urządzenia wstrzykuję się coraz większe ilości roztworu soli fizjologicznej w odstępach czasowych około 1/2 tygodniowych, aż do momentu uzyskania pożądanej wielkości objętości oraz kształtu piersi. Ważną uwagą jest, że pierś, która posiada ekspander powinna być nieco większa niż rozmiar piersi, którego oczekujemy. Port przez który wpuszczany jest płyn roztworu soli fizjologicznej jest usuwany po uzyskaniu zamierzonego efektu w znieczuleniu miejscowym.

Po tym schemacie zostaje "kieszonka" stworzona dla docelowego implantu silikonowego.
Ekspander jest usuwany po 6-12 tygodni kiedy skóra i mięsień poddadzą się ekspanderowi, który się dobrze umiejscowi.
Po tym następuję wszczepienie docelowego implantu. Zabieg zamiany na docelowy implant ma zazwyczaj miejsce po 3/4 miesiącach.

Istnieje również możliwość rekonstrukcji piersi przy użyciu ekspandera.
Można pozostawić urządzenie, wypełnione płynem pod skórą i mięśniem w zastępstwie jako implant, a jedynie usunąć zawór, przez który wlewany był płyn. Ekspandery, które wykorzystuje się w tej metodzie, mają nieco inną budowę.
Składają się z dwóch części. Komór zewnętrznej, wypełnionej żelem silikonowym, i wewnętrznej, początkowo pustej, w której umieszcza się sól fizjologiczną.

Wyróżniamy trzy  rodzaje ekspanderów
- Ekspandery z wbudowanym portem lub oddalonym od niego przez, które wlewany jest płyn celem powiększenia są one nazywane ekspanderami anatomicznymi, ponieważ mają kształt kropli. Umieszczane są w dolnej części miejsca po zabiegu mastektomii, tak aby zrekonstruowana pierś miała jak najbardziej naturalny wygląd.
Bardziej tradycyjne są jednak ekspandery z portem oddalonym od samego woreczka. Płyn wstrzykiwany jest w tym przypadku do portu, który znajduje się pod skórą pachy i połączony jest z woreczkiem przewodem.
-ekspandery okrągłe i Beckera. Wbudowany port w ekspanderach anatomicznych to otoczony twardym, wyraźnym wyczuwalnym rąbkiem otwór, który wraz z wypełnianiem ekspandera płynem jest coraz mocniej dociskany do płata skóry i mięśnia, pod który wszczepiono rozprężacz. Może to być odczuwalne przy dotykaniu ręką. Natomiast w przypadku ekspanderów okrągłych i Beckera, gdzie zastawka znajduje się w pewnym oddaleniu od samego woreczka dostęp do niego jest pod pachą, pierś wydaje się w dotyku bardziej naturalna. Te typy mają dość delikatną, jednolitą powierzchnię.
-Ekspander tkankowy Beckera to ten typ ekspandera, który nadaje się do wykonania rekonstrukcji piersi w ramach jednej operacji - po wypełnieniu płynem do pożądanej wielkości, nie trzeba go usuwać, pozostaje on pod skórą na stałe jako implant.

Decyzja co do rodzaju użytego ekspandera należy do chirurga, oczywiście przy uwzględnieniu preferencji pacjentki. Zazwyczaj piersi o niedużym rozmiarze, nieopadające, rekonstruowane są przy pomocy ekspandera Beckera, w ramach jednej operacji.

Przeciwskazaniem do wykonania rekonstrukcji metodą ekspandera jest brak wystarczającej ilości skóry i tkanki mięśniowej do pokrycia dodatkowej „poduszeczki”, jaką jest wypełniony płynem ekspander i następnie implant.
Dużym problemem skreślającym z wykonania rekonstrukcji jest utrata elastyczności skóry na klatce piersiowej u pacjentek, które przeszły naświetlanie tej okolicy. W takich przypadkach tego typu rekonstrukcja przy pomocy ekspandera i implantu nie jest możliwa, konieczne jest wykorzystanie innej techniki- przeszczepu płata skórno-mięśniowego.

Warto napomnieć, że rekonstrukcja tą metodą jest czasochłonna i dla pacjentek, które efekt chciały by uzyskać od razy jest deprymująca ze względu na to , iż pierś przez ten okres odtwarzana nie przypomina drugiej, zdrowej.


IMPLANT
Jest szybszą metodą rekonstrukcji niż ekspander.
Wszczepienie podskórnego, silikonowego implantu piersiowego jest najprostszą techniką rekonstrukcyjną. Zaletą jest szybkość operacji i trwały efekt bez konieczności wspomagania tkankami własnymi chorej.
Implanty mają różnorodność kształtów, tekstur i rozmiarów pozwalając chirurgowi dopasować tak, żeby nie odbiegała od piersi naturalnej.
Wszczepienie implantu pod skórę lub mięsień piersiowy może być przeprowadzone równocześnie z mastektomią. Co wpływa bardzo dobrze na komfort psychiczny pacjentki. Ponieważ nie budzi się bez piersi z pozostawioną blizną.
W niektórych przypadkach chirurg nawet zachowuję brodawkę piersiową razem z otoczką.

Ważną informacją jest  jeśli u pacjentki planowana jest radioterapia, operację rekonstrukcji piersi można wykonać najwcześniej 8-12 miesięcy po jej zakończeniu.
W innym przypadku mogłoby dojść do powikłań, np. takich jak martwica tkanek.
Jeżeli po mastektomii pacjentka będzie poddawać się chemioterapii, rekonstrukcję piersi można przeprowadzić od razu po jej zakończeniu.


źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-ekspander
https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rekonstrukcja-piersi-po-mastektomii/
https://wilmed.pl/chirurgia-estetyczna/rekonstrukcja-piersi-po-mastektomii/

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.