PEH-czyli jak świadomie pielęgnować włosy?

Każda nas marzy o zdrowych i gęstych włosach. Stosujemy wiele kosmetyków: nawilżających, na porost, na kondycję, ale czy stosujemy je w odpowiedni sposób?

Pomimo ciągłych starań często efekty nie są zadowalające. Aby cieszyć się zdowymi, pełnymi blasku oraz nawilżenia włosami, należy utrzymać równowagę PEH. Jeszcze nigdy nie słyszałaś o tej metodzie? Zapraszam do dalszej lektury...

PEH to skrót od pierwszych liter składników odżywek do włosów.
P-proteiny.
E-emolienty.
H-humektanty.

Skąd mam wiedzieć jakiej odżywki użyć? Twoje włosy Ci to podpowiedzą;)
Poniżej podajemy szybki opis protein, emolientów i humektantów oraz ich działanie na włosy.

Proteiny-wykazują działanie budulcowe. Świetnie uzupełniają ubytki we włosach, przez co osobom np. po rozjaśnianiu są polecane proteinowe odżywki. z proteinamii łatwo "przedobrzyć", więc warto stosować je jako piersze odżywienie w metodzie mycia włosów OMO, o której już wkolejnym wpisie.

Emolienty-wykazują działanie nabłyszczające, natłuszczające, są polecane do kazdego rodzaju włosa i są idealne jako drugie odżywienie w metodzie mycia OMO. posiadają również świetne działanie ochronne. Z emolietanmi raczej ciężko "przedobrzyć", natomiast klasycznym objawem przeemolientowania są włosy pozbawione objętności, mocno przyklapnięte.

Humektanty-są odpowiedzialne za nawilżenie. Jeśli twoje włosy są mocno suche i brakuje im nawilżenia odżywka humektantowa będzie dla ciebie idealna. Z humektantami tak jak z proteinami łatwo przesadzić, dlatego warto je stosować jako pierwsze "O" w metodzie OMO i nie stosować ich przy każdym myciu.

Przy świadomej pielęgnacji watro wspomnieć o takim pojęciu jak porowatość włosów. Znając porowatość włosów łatwiej jest dopasowć odpowiednią pielęgnację. Wyróżnimy 3 rodzaje porowatości włosów:

a)niskoporowate-to zdrowe nawilżone, błyszczące, sypkie włosy,które są dosyć łatwe w rozczesywaniu. Ich wadą jest częsty brak objętości, są również odporne na wszelkiego rodzaju stylizacje,
b)wysokoporowate-to włosy zniszczone, mocno przesuszone, sianowate, rozczesywanie ich jest ciężkie. Są najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji,
c)średnioporowate-to włosy, które nie są w najgorszej kondycji, natomiast często brakuje im blasku. Są bardziej podatne na stylizację, mogą mieć dendencję do lekkiego skrętu.

Podsumowując, warto wybierać odżwykę pod aktulne potrzeby włosów, niekoniecznie sugerować się ich porowatością. Pamiętaj, że na kondycję naszych włosów wpływa wiele czynników np. dieta, gospodarka hormonalna, a więc sama pielęnacja to za mało.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie
Product added to wishlist
Product added to compare.