Rak jądra- objawy, jak badać?

Nowotwór jądra jest nowotworem występującym stosunkowo rzadko, stanowi 1% wszystkich nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Jednak wśród młodych mężczyzn jest on jednym z najczęsciej występujących rodzajów raka. Chorują na niego szczególnie mężczyżni w wieku 15-40 lat. Rodzaje nowotworu jądra Uznaje się, że ok. 90% nowotworów jądra powstaje z komórek zarodkowych, które są odpowiedzialne za produkcje plemników. Z takich komórek powstają dwa rodzaje raka: nasieniaki i nienasieniaki.

Nasieniaki możemy podzielić na klasyczne i spermatocytarne. Nasieniaki klasyczne zwykle występują głównie u mężczyzn w wieku 25-40 lat. Nasieniaki spermatocytarne występują rzadziej. Guzy spermatocytowe rosną wolniej i są mniej podatne na rozprzestrzenienie się na inne części ciała niż klasyczne nasieniaki. Nienasieniaki możemy podzielić na: rak zarodkowy, nabłoniak kosmówkowy i potworniak, guz pęcherzyka żółtkowego. Uznaje się, że komórki odpowiedzialne za raka zarodkowego znajdują się w 40 proc. wszystkich guzów jąder, ale czyste raki zarodkowe występują tylko w 3-4% przypadków.Guzy te mają tendencję do szybkiego wzrostu i rozprzestrzeniania się poza jądro.

Nabłoniak kosmówkowy należy do rzadkich nowotworów u mężczyzn, występuje zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia. Jest odporny na chemioterapie, głównie rozpoznaje się go w zaawansaowanym stadium. Guz często zajmuje węzły chłonne i inne organy wewnętrzne: wątrobę, płuca, śledzionę, przewód
pokarmowy i mózg. Potworniak rozwija się z wielopotencjalnych komórek zarodkowych- to takie które mogą dać początek każdej tkance, jaka tworzy ludzki organizm. Guzy często przybierają nietypowe formy. Mogą mieć postać tworu z włosami lub torbieli jajników wypełnionych łojem. Bywa, że potworniak przyjmuje postać guza zbudowanego z pętli jelitowych, mózgu, chrząstki lub kości.

Nowotwór pęcherzyka żółtkowego to rzadki nowotwór o wyjątkowo wysokiej złośliwości. Powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa. Guzy pęcherzyka żółtkowego u dzieci charakteryzują się dobrym rokowaniem i w momencie rozpoznania zazwyczaj ograniczone są do jądra. U dorosłych przebieg choroby jest bardziej agresywny, a przerzuty odległe drogą naczyń krwionośnych powstają we wczesnym okresie.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Typowym objawem jest pojawienie się guza w jądrze. Jądro wtedy może się powiększać lub stać się twarde. Najczęściej ból nie występuje.Towarzyszy tym objawom uczucie ciężaru w mosznie. Symptomy mogą być jednak różnorodne, dlatego warto badać jądra samodzielnie.
Jak badać jądra?
Wykonując samodzielnie badanie chociaż raz w miesiącu jesteś w stanie wykryć szybko zmiany w obrębie jąder. Jądra najlepiej badać po kąpieli lub prysznicu. Każde jądro należy badać obiema rękami, należy
przetaczać jądro ostrożnie między kciukiem a palcem wskazującym, poszukując pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia i grudek. Badając jądro, warto zwrócić uwagę, czy nie zmieniło ono wyglądu, czy nie
powiększyło się, czy skóra ma taki sam kolor, czy nie jest zbyt napięta lub chropowata.

https://onkolmed.pl/wpis/232,nowotwory-zarodkowe-germinalne-jader-jakie-sa-i-gdzie-leczyc

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nowotworowe,rak-jadra-to-najczestszy-nowotwor-
u-mlodych-mezczyzn--jakie-sa-objawy-,artykul,24130455.htmlhttps://www.medonet.pl/choroby-od-a-
do-z/choroby-nowotworowe,rak-jadra-to-najczestszy-nowotwor-u-mlodych-mezczyzn--jakie-sa-
objawy-,artykul,24130455.html

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.