Rak piersi-amputacja piersi.

Mastektomia inaczej zwana amputacją piersi jest to radykalna metoda leczenia chirurgicznego. Polega na usunięciu całej piersi w większości przypadków razem z brodawka piersiową oraz jej otoczką.

Ta metoda jest stosowana u pacjentek gdzie nowotwór zajął obszar większy niż ćwiartka piersi.

Mastektomia może zostać wykonana jeżeli pacjentka nie ma przerzutów odległych czyli kiedy nie mamy do czynienia z jego rozsianą postacią, która zdążyła dać przerzuty do narządów wewnętrznych.

Najczęściej wskazaniem do zabiegu jest występowania raka przewodowego in situ, raka piersi o pierwszym lub drugim stopniu zaawansowania oraz zapalnej formy tego nowotworu. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu jest występowanie dużych guzów o średnicy powyżej 2-3 cm, umiejscowienie guza za brodawką sutkowa, czy wstępowanie w piersi kilku ognisk nowotworowych czyli parę guzów w jednej piersi.

Profilaktyczną mastektomię mogą wykonać pacjentki, które posiadają mutację w genach  BRCA1 i BRCA2. Jest to zabieg refundowany przez NFZ.

Przygotowania do zabiegu
Tak jak przed każdym zabiegiem jest zbieramy wywiad anestezjologiczny oraz chirurgiczny celem zakwalifikowania i oceny stanu zdrowia pacjentki.
Zlecone jest również wykonanie dodatkowych badań niezbędnych do wykonania operacji.
Pacjentka przy rozmowie z anestezjologiem powinna poinformować o swoich lekach stałych zarówno tych na recepte jak i bez, ale również o alergiach.
Często przed zabiegiem są podawane leki uspokajające żeby zmiejszyć stres oraz żeby wyciszyć organizm na czas trwania zabiegu.
Bardzo ważnym elementem w przebiegu leczenia raka piersi jest bowiem pozytywne nastawienie samej pacjentki oraz głębokie przekonanie, że jest się pod fachową opieką lekarską i rodziny, które pomaga jej oswoić się z nową sytuacją, która często wiąże się z poczuciem utraty kobiecości. Dlatego na oddział zazwyczaj żeby poradzić sobie z emocjami przychodzi z pomocą psychoonkolog.

Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i w zależności od jej rozległości trwa od 1 do 2 godzin.
Przed zaszyciem rany operacyjnej w miejscu usuniętej piersi pozostawia się przeważnie dwa dreny są to cieniutkie plastikowe rureczki, które mają bardzo ważne zadanie odprowadzenie nadmiaru krwi i płynów z tkanek po zamknięciu rany. Pozostawienie drenów ma zapobiegać ewentualnemu tworzeniu się krwiaków i stanu zapalnego. Dreny usuwane są standardowo  po kilku dniach od operacji, w momencie, w którym przestaje się w nich pojawiać wydzielina. Po zakończonym zabiegu chirurg zszywa skórę, a w miejsce odjętej piersi często zakładany jest pacjentkom opatrunek uciskowy. Szwów, które chirurg założył na tkanki znajdujące się pod skórą, nie usuwa się, ponieważ  są one rozpuszczalne, natomiast podczas wizyty kontrolnej usuwane są zewnętrzne szwy skórne. Podczas pobytu w szpitalu pacjentka otrzymuje odpowiednie leki przeciwbólowe oraz włączana jest antybiotykoterapia według indywidualnej karty zleceń od lekarza prowadzącego pacjentkę.

Standardowy czas hospitalizacji pacjentek po zabiegach mastektomii wynosi ok. 3-5 dni.
Poźniej pacjentka zostaje wypisana do domu z zaleceniami co najmniej 2 tygodni żeby ograniczyć wysiłek fizyczny i powstrzymywać się od kąpieli do czasu wchłonięcia się szwów.
Wizyta kontrolna powinna się odbyć tydzień po zabiegu celem obejrzenia rany.
Każde niepokojące objawy pacjentka powinna od razu zgłaszać lekarzowi na wizycie.źródło:
https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rak-piersi-kiedy-konieczna-okazuje-sie-mastektomia/

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.