Czym kierować się przy wyborze peruki?

Wypadanie włosów spowodowane chorobą, czy przyjmowaniem chemioterapii jest ogromnym przeżyciem dla kobiety. Konsekwencją tego jest stres, obniżenie własnej wartości, a nawet stany depresyjne. Wygląd dla kobiet jest bardzo ważny, a podczas leczenia onkologicznego zmienia się. Aby pomóc sobie i przejść przez okres hospitalizacji z dobry nastawieniem, należy dbać o siebie. Zdrowo się odżywiać, wychodzić na spacery, cieszyć się z małych rzeczy. Żeby przejść przez ten ciężki czas, z pomocą przychodzą peruki. Odpowiednio dobrana i założona peruka wygląda jak naturalna czupryna. 

Podział peruk

Główna klasyfikacja peruk to podział na syntetyczne i naturalne. Wizualnie nie różnią się niczym, natomiast peruki z włosów naturalnych można stylizować na ciepło, farbować czy nawet obcinać- nie ulegną zniszczeniu. Te z włosia syntetycznego można jedynie przeczesywać lub upinać, nie powinno się ich modelować za pomocą wysokiej temperatury. Peruki z włosów naturalnych są dedykowane osobom starszym czy z problemem wypadania włosów. Są one bowiem bardziej wytrzymałe, łatwiejsze w pielęgnacji, a skóra głowy lepiej „oddycha” pod peruką z włosów naturalnych. Peruki z włosów również się od siebie różnią. Można znaleźć peruki syntetyczne za 500zł a są i takie za 2000zł. Cena takiej peruki jest uzależniona od podstawy peruki czyli czepka oraz samego włosia syntetycznego. Im peruka droższa tym lepsza jakościowo. Tańsze peruki syntetyczne posiadają czepek materiałowy tak zwana tresa, jest wytrzymała, trwała i niedroga. Jednak peruki z taką podstawą ciężko stylizować pod własne preferencje. Kolejny rodzaj czepka w perukach to monofilament czyli mikroskóra. Jest to przeźroczysta siatka, do której przyszywa się włosy. Dzięki swojej transparentności skóra prześwituje między włosami-wygląda to bardzo naturalnie, dodatkowo skóra lepiej "oddycha" pod taką podstawą. Kolejny rodzaj peruk syntetycznych to połączenie tradycyjnego czepka z mikroskórą. Monofilament w takich perukach jest używamy z przodu peruki, na czubku lub w okolicach przedziałka, tak aby w tych miejscach peruka wyglądała jak naturalne włosy. 

Jak zakładać perukę?

Aby dobrze założyć perukę, należy wyregulować jej  wielkość, za pomocą rzepów na gumce, tak aby nie była za luźna lub zbyt mocno ściągnięta. Po tej czynności  możemy przystąpić do zakładania peruki. Należy to zrobić, tak jakbyśmy chcieli założyć czapkę- od tyłu do przodu. Następnie wyrównać perukę, tak aby linia włosów peruki znajdowała się tam, gdzie nasze naturalne włosy zaczynają wyrastać. Za pomocą grubszego materiału w okolicy skroni sprawdzamy czy peruka jest ułożona na prosto (powinny być one symetrycznie ułożone nad  uszami). Dobór kształtu czy koloru peruki jest bardzo indywidualny. Ogólne zasady mówią, aby przy bardziej okrągłym czy kwadratowym kształcie twarzy wybierać peruki które optycznie wydłużą i wysmuklą twarz. Natomiast  przy twarzy o kształcie owalnym świetnie sprawdzą się krótkie fryzury lub z grzywką. Podczas dobierania koloru włosów peruki, warto zwrócić uwagę na cerę, tak aby odpowiednio wybrać odcień, najlepiej szukać koloru  zbliżonego do koloru naszych naturalnych włosów.

Jak pielęgnować perukę?

Do pielęgnacji peruk zarówno syntetycznych jak i naturalnych, należy stosować specjalistyczne produkty (https://nachemii.pl/181-kosmetyki-do-peruk). Dodatkowo należy przestrzegać następujących zasad:

  • do około 1 litra letniej wody, należy dodać łyżkę stołową szamponu, następnie zanurzyć perukę na około 5 minut delikatnie ugniatając. NIE WOLNO POCIERAĆ! Następnie należy wyjąć perukę i spłuać pozostałości szamponu pod bieżąca wodą,
  • następnie do około 1 litra wody letniej wody dodajemy łyżeczkę  balsamu, zanurzamy perukę na 5 minut i nie spłukujemy, jedynie osuszamy delikatnie ręcznikiem,
  • po wstępnym osuszeniu odkładamy perukę na stojak do samoistnego wyschnięcia, NIE WOLNO CZESAĆ MOKREJ PERUKI!,
  • po całkowitym wyschnięciu peruki , należy ja wyczesać od końców do czubka. 

W Naszym sklepie znajdziecie zarówno peruki naturalne jak i syntetyczne Nachemii.pl

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.