Dlaczego len jest tak dobrą tkaniną?

Len to materiał  znany od setek lat. Już w starożytnym Egipcie stosowano len, między innymi do wystroju świątyń czy na szaty kapłanów, królów. Stosowano różne metody do wytwarzania tkanin lnianych, jednak dopiero metoda przędzenia lnu na mokro była przełomowa. Dzisiaj len jest symbolem komfortu i elegancji.

Powstawanie tkaniny z lnu

Len to relatywnie droga tkanina jest tak, ponieważ produkcja jest czasochłonna. 

Roślinę wyrywa się wraz z korzeniami i zostawia do wyschnięcia na dobę, aby zesztywniała. Następnie należy zostawić len na 6 dni do wyschnięcia w formie pionowej. Kolejne etapy to oddzielenie łodyg od nasion, następnie moczy się łodygi, aby oddzielić sklejone włókna. Proces powtarza się, a następnie wysuszone wiązki czesze się, a gotowe włókna poddaje się tkaniu. 

Zalety lnu.

Len to najlepszej jakości tkanina, jest bardzo wytrzymała. W trakcie produkcji nie stosuje się chemii, dzięki czemu len jest antyalergiczny, dedykowany dla osób z problemami skórnymi. Dodatkowo len wykazuje działanie antybakteryjne, wykazuje hamujące działanie na rozwój bakterii.  Len jest uważany za tkaninę bardziej higieniczną, ponieważ szybko wchłania wilgoć, więc szybciej neutralizuje nieprzyjemne zapachy, jest przewiewny. Dodatkowo len posiada właściwości termoregulacji, czyli latem chłodzi, zimą grzeje. Jedyną wadą lnu jest to, że się gniecie. Wiele osób twierdzi, że to również jest zaleta, twierdzi, że len gniecie się pięknie. Jest to piękna, mięsista tkanina. 

Lniana kolekcja Nachemii.

W naszym sklepie znajdziecie kolekcje lnianych ubrań. Są to produkty premium, szyte w Polce z materiałów kupionych w polskich szwalniach. Kolekcja składa się z naszego topowego produktu jakim są lniane sukienki (https://nachemii.pl/glowna/783-sukienka-biala.html) na grubych ramiączkach, zapinane na guziki. Kolejno są to również już wszystkim dobrze znane spódnice midi (https://nachemii.pl/glowna/788-spodnica-czarna.html) z kieszeniami. Nowością są szerokie, proste spodnie z gumką w pasie (https://nachemii.pl/glowna/779-spodnie-bez.html), które świetnie sprawdzą się do eleganckiej stylizacji do biura jak i na romantyczny spacer przy brzegu morza, podczas wakacji. Kolekcje domykają piękne oversizowe koszule z ciekawymi rękawami (https://nachemii.pl/glowna/778-koszula-niebieska.html), dostępne w w pięciu kolorach. W kolekcji tej zwracamy uwagę na detale takie jak drewniane czy kokosowe guziki. Len to najlepszej jakości tkanina, która jest dedykowana podczas radioterapii czy chemioterapii, gdzie skóra wystawiana jest na wiele czynników, które ją wysuszają, co może sprzyjać podrażnieniu. 

Opracowano na podstawie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina_lniana

https://illetto.com/jak-powstaje-len

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.