Problem wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów to problem, z którym w jakimś momencie życia boryka się większość z nas – szczególnie, że przyczyn tego stanu może być wiele, od błahych i dających się łatwo wyeliminować po poważniejsze, wymagające pogłębienia diagnostyki. Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, jednak gdy na szczotce znajduje się codziennie więcej niż 100 włosów, powinniśmy się temu bliżej przyjrzeć. Włosy, oprócz tego, że bywają naszą ozdobą, są także odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia – co istotne, dotyczy to zarówno pań, jak i panów.

Cykl rozwoju włosa składa się z trzech faz – fazy wzrostu (anagenowej, trwa ona kilka lat), inwolucji (katagenowej, trwającej 2-3 tygodnie, w jej trakcie włos obumiera) oraz spoczynku (telogenowej, w czasie której martwy włos zostaje wypchnięty przez nowo rosnący). Włosy na głowie znajdują się w różnych fazach, większość z nich rośnie, ale niektóre znajdują się w fazie telogenu i wypadają. Jeśli zauważymy, że to wypadanie jest nadmierne, powinniśmy się zastanowić, jaka może być jego przyczyna.

Przyczyny wypadania włosów.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne. Niektóre z nich są fizjologiczne, na przykład kobiety po porodzie czy w okresie menopauzy, a także mężczyźni po 40-50 roku życia z uwagi na zaburzenia hormonalne tracą większą ilość włosów. Może przyczynić się do tego także odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Wypadanie może być związane z nieodpowiednią pielęgnacją włosów i skóry głowy. Naszym włosom mogą nie służyć zabiegi, jakie im fundujemy – częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, suszenie w zbyt wysokiej temperaturze i zbyt częste używanie prostownicy czy nawet spinanie ich w zbyt mocny kok. Jednak często przyczyny nadmiernej utraty włosów leżą wewnątrz naszego organizmu. Może być nią na przykład stres – zdarza się, że pod wpływem bardzo silnego stresu człowiek traci ogromną ilość włosów. Jest to także związane z hormonami wytwarzanymi w tym stanie. Codzienny, stały stres również ma negatywny wpływ na stan naszych włosów. Zaburzenia hormonalne spowodowane innymi przyczynami również mogą być powodem ich wypadania. Do takich przyczyn należą m.in. choroby tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność. Niedobory pierwiastków, m.in. żelaza czy cynku, witamin, aminokwasów to kolejna przyczyna wypadania. O takie niedobory bardzo łatwo w drastycznych dietach odchudzających czy wykluczających, ale także czasami przy chorobach układu pokarmowego. Anemia także znacząco może przyczyniać się do problemu, jak i choroby takie, jak anoreksja czy bulimia. Niestety wypadanie włosów często jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. cytostatyków, leków immunosupresyjnych, środków przeciwkrzepliwych, beta-blokerów stosowanych przy chorobach układu sercowo- naczyniowego czy tabletek antykoncepcyjnych, a także nadmiernej podaży witaminy A. Do tej kategorii zaliczyć można także zatrucie toksynami (rtęć, arsen, tal, bizmut, kwas borny, złoto). Za nadmierne wypadanie często odpowiedzialne są choroby skóry głowy, jak grzybica, łuszczyca czy jej łojotokowe zapalenie, a także choroby ogólnoustrojowe, jak toczeń rumieniowaty, cukrzyca, a czasem nawet choroby zakaźne przebiegające z wysoką gorączką. Łysienie androgenowe będące jedną z najczęstszych przyczyn wzmożonego wypadania włosów to choroba uwarunkowana genetycznie, która dotyka 50% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat oraz 40% kobiet w wieku 70 lat. Do niemal całkowitej utraty włosów prowadzi także łysienie plackowate, które ujawnia się z kolei najczęściej w młodym wieku, ma nieustaloną dotąd przyczynę, jednak ze względu na gwałtowne zmiany w wyglądzie, jakie powoduje, może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Czasami utrata włosów wiąże się ze schorzeniami na tle psychicznym. Niekorzystny wpływ na włosy ma także palenie papierosów.

Diagnostyka oraz sposoby leczenia.

W przeciwdziałaniu lub leczeniu nadmiernego wypadania włosów kluczowe jest ustalenie jego przyczyny. Dlatego gdy zauważymy u siebie taki objaw, udajmy się do
lekarza POZ, który skieruje nas na dalszą diagnostykę – zleci odpowiednie badania krwi (obejmujące morfologię, badanie hormonów tarczycowych czy też poziomu żelaza) lub
skieruje do dermatologa czy endokrynologa. Jeśli okaże się, że problem nie leży „w środku” – warto udać się do trychologa, który fachowo oceni kondycję naszych włosów i skóry głowy. Istnieją także sposoby wspomagające leczenie i zapobieganie utraty włosów, które można stosować po znalezieniu jej przyczyny. Należą do nich:

- dobrze zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie potrzebny mikro- i makroelementy.

- czasami potrzebna jest dodatkowa suplementacja (którą jednak należy zawsze ustalić z lekarzem!), zawierająca takie składniki, jak: witamina H (biotyna), witamina A1 (retinol), witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, żelazo, cynk, selen, krzem.

- odpowiednia pielęgnacja! To bardzo ważna część odbudowy i wzrostu nowych, silnych włosów. Istotne jest odpowiednie mycie, rozczesywanie i suszenie włosów (nigdy zbyt gorącą wodą, delikatne czesanie za pomocą grzebienia, unikanie suszarki i prostownicy), najlepiej jest także odstawić na jakiś czas kosmetyki do stylizacji.

Do włosów trzeba dobrać odpowiednie kosmetyki, najlepiej naturalne i delikatne. Musimy jednak pamiętać, że sam szampon, nawet odpowiednio dobrany nie wspomoże rozwoju nowych włosów, gdyż jest na głowie zbyt krótko, by to zrobić. Dlatego warto wspomóc skórę głowy odpowiednimi, naturalnymi kosmetykami. Jednym z nich jest Serum na porost włosów dostępne w sklepie Nachemii.pl: https://nachemii.pl/176-serum-

Serum zawiera unikalny składnik pochodzenia roślinnego Anargy, który odżywia i chroni włosy oraz wspomaga proces reaktywacji cebulek, dzięki czemu włosy stają się gęstsze. Jednak to nie wszystko – składnikami wspomagającymi są także witamina B3, która wpływa na poprawę objętości włosów, wyciąg z kozieradki odżywiający włosy, wyciąg z pokrzywy i skrzypu, którego zadaniem jest regeneracja i wzmocnienie, wyciąg z łopianu, który odbudowuje włosy, hamuje proces wypadania oraz wyciąg z rzepy zapobiegający wypadaniu włosów i odżywiający cebulki. Serum do włosów dzięki unikalnej formule oraz składnikowi roślinnemu Anargy reaktywuje cebulki włosowe, wydłuża fazę rozwoju włosów, ogranicza ich wypadanie, wspomaga wzrost oraz wzmacnia i odżywia. Efektem są setki nowych babyhair, zagęszczenie istniejących włosów i poprawa ich kondycji.


W stosowaniu zarówno suplementacji od wewnątrz, jak i tej z zewnątrz bardzo ważna jest systematyczność. Jednak wytrwałość jest tego warta – po kilku tygodniach widoczny jest wspaniały
efekt.
- warto wspomóc działanie kosmetyków stosując masaże skóry głowy.
- dobrym pomysłem jest również rozważenie zmiany stylu życia: rzucenie palenia, pamiętanie o
odpowiednim nawodnieniu, unikanie śmieciowego jedzenia, redukcja stresu.

Related products

219,00 zł
Serum do włosów z unikalnym składnikiem Anargy. Badania naukowe potwierdzają: do 22 tysięcy nowych włosów na całej skórze głowy w 150 dni, do 23% zwiększenie gęstości włosów już po 45 dniach, o 76% mniej włosów wypadających przy czesaniu i myciu,  Odżywia cebulki włosowe, wzmacnia korzenie i stymuluje wzrost nowych włosów.

Comments (0)

No comments at this moment
Product added to wishlist
Product added to compare.